برنامه نویسی جاوا

برنامه نویسی اندروید

اموزش برنامه نویسی

آموزش اتصال به SQL Server در اندروید

منتشرشده توسط حامد قنبری در تاریخ

پیرو درخواست دوستان و نظر به ضرورت یادگیری این مبحث مهم ، ما را بر آن داشت که در این جلسه  نحوه اتصال اندروید به SQL Server  را برای دوستان و کاربران عزیز آموزش دهیم. به منظور استفاده کاربردی از این آموزش، بهتر است مثال ارائه شده را  سه قسمت مجزا ارائه کنیم، چرا که این امر باعث یادگیری بهتر شما از مطالب ارائه شده خواهد شد و هم کمکی برای نویسنده خواهد بود که بتواند مطالب را بطور منسجم و اصولی خدمتان عزیزان ارائه کند . قسمت اول را به نحوه چگونگی  ایجاد دیتابیس در سروراختصاص می دهیم و توضیحات لازم را در این خصو تشریح خواهیم نمود. برای شروع کار باید توجه داشته باشیم که به منظور اموزش کامل و استفاده مطلوب از این آموزش می بایست حداقل اطلاعات لازم را برای کار کردن با هاست یا سرور داشته باشیم. اگر هاست شخصی خود را دارید چه بهتر ، اما اگر صاحب هاست  یا سرور نیستید بهتر است در یکی از سایتهای ارائه دهنده هاست رایگان ثبت نام کنید. توجه داشته باشید بعنوان نویسنده این مطلب به هیچ وجه من الوجوه استفاده بلند مدت از هاست های رایگان را توصیه نمی کنم.

برای یافتن سایت میزبانی رایگان کافی است در google  کلیدواژه “هاست رایگان” را جستجو کنید. بعد از ثبت نام در یکی از این سایتها به ترتیب آنچه در زیر گفته خواهد شد عمل کنید. البته به منظور هماهنگی بیشتر در یادگیری پیشنهاد ما برای ایجاد هاست رایگان gigfa.com  است . البته در ساختار کلی این هاست ها تفاوتی وجود ندارد و شما می توانید از هر هاستی به این منظور استفاده کنید. بعد از ثبت نام و ورود به ناحیه کاربری ، با صفحه ای مشابه عکس زیر مواجه خواهیم شد. فلذا به دلیل محدودیت آموزشی ، ما صرفاً نحوه آموزش دیتابیس را توضیح خواهیم داد.  آن دسته از کاربرانی که دارای هاست شخصی هستند نیز می بایست مطابق قواعد گفته شده ، کار خود را به پیش ببرند.

 

در قسمت MySQL Database  واقع در زیر مجموعه Database کلیک می کنیم و صفحه ای به شکل زیر ظاهر می شود:

در قسمت فیلد مشخص شده “namedatabase”  نام دیتابیس خود را نوشته و بر روی دکمه Create Database  کلیک می کنیم تا دیتابیس شما ایجاد شود. بعد از ایجاد دیتابیس به صفحه نخست باز می گردیم و از زیر مجموعه Database  گزینه Php MyAdmin را پیدا کرده و بروی آن کلیک می کنیم. بعد از کلیک بر روی گزینه مذکور صفحه ای به شکل زیر ظاهر خواهد شد.

بر روی دکمه Connect Now کلیک کرده و وارد صفحه phpMyAdmin  می شود که شکل زیر می باشد.

در این صفحه شما باید نام جدول و تعداد ستون خود را مشخص کنید برای مثال من نام جدول خود را mytable  و تعداد ستون آن را چهار در نظر می گیرم. چرا قرار است که  است چهار متغیر را از با نام های name – family – email – phone  را از کاربر گرفته و بر روی دیتابیس ذخیره کنیم. از این رو تعداد ستون ها را من 4 در نظر گرفتم . البته شما با توجه به نیازتان می توانید تعداد ستون ها را افزایش یا کاهش دهید.بعد از افزودن نام جدول و تعداد ستون ها بر روی دکمه Go  کلیک می کنیم تا در دیتابیس ما جدول و تعداد ستون های آن ایجاد شود.

 

در جدول ظاهر شده به ترتیب نام ستون های خود id- name-family-phone-email می گذاریم نوع هریک از متغیرها را به غیر از id  که بصورت int  ذخیره می شود بقیه موارد را از نوع VARCHAR تعریف می کنیم. ارزش طول داده ها را در کمتر از 100 قرار داده (در صورت قرار دادن عددی بالاتر از عدد ذکر شده با خطا مواجه خواهیم شد ) در اینجا همانطور که در بالا می بینید ارزش طول داده ها  یا همان Length/Values  را عدد متغیری بین 10 تا 30 قرار داده ام. نوع Collation همه آنها را بر روی UTF8_Persian_ci تا در ذخیره اطلاعات با کارکترهای فارسی مشکل نداشته باشم و در نهایت index  ستون id  را از نوع PRIMARY تعریف می کنیم تا بطور اتوماتیک  هریک از اطلاعات ثبتی ما را شماره گذاری کنید. در نهایت  دکمه Save را کلیک می کنیم تا دیتابیس ما بطور کامل ایجاد شود. همانطور که می بینید بعد زدن دکمه ذخیره  باصفحه ای همانند شکل زیر مواجه می شویم که نشانه موفقیت ما در ایجاد دیتابیس با مشخصات گفته شده می باشد.

در این جلسه آموزشی نحوه ایجاد دیتابیس را سرور یاد گرفتیم، در جلسه بعد  نوشتن کدهای فایل php  را برای  ثبت داده های اپلیکیشن برای شما عزیزان آموزش خواهیم داد .


2 دیدگاه

حامد · سپتامبر 30, 2018 در 7:23 ق.ظ

به نام خدا
سلام اقای قنبری
خداقوت
من با اندروید استودیو کار نکردم و البته تازه کارم و با b4a شروع کردم
برنامه ای نوشتم که می خوام به عنوان ادمین یوزر و پسورد بدم به کاربر (نهایتا کاربر بتونه رمزشو خودش عوض کنه اما یوزرو میخوام خودم بدم تا برنامه خصوصی بمونه)
منتها بلد نیستم چطور بین دیتابیس و برنامه ارتباط بگیرم که وقتی اطلاعات درست وارد شد کاربر بتونه از برنامه استفاده کنه
ممکنه درباین باره هم یه آموزش بذارید؟
البته در گیگفا هاست دارم و یه هاستم از سی پنل خریدم

محمد · فوریه 20, 2019 در 3:57 ب.ظ

الان اینSQLSERVER بودددددددددددد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ MYSQLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL بازم ممنوننننن…… خیلی فرق دارندهاااااااااااااااا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *